Aktuāli

Periprotēzes infekcija

Latvijā ik gadu tiek veiktas līdz pat 5000 gūžas un ceļa locītavu primāras endoprotezēšanas (2016. gadā veiktas 4844 operācijas).

 

Lai gan tā ir standartizēta ķirurģiska manipulācija ar paredzamu rezultātu, kā viena no iespējamām komplikācijām ir periprotēzes infekcija.

 

Periprotēzes infekcija nozīmē mikroorganismu nokļūšanu uz implanta. Primāras gūžas locītavas endoprotezēšanas gadījumā infekciju konstatē ir ap 1% pacientu, taču ceļa locītavas endoprotezēšanas gadījumos ap 2% pacientu.

 

Minētās infekcijas ārstēšana ir sarežģīts komandas darbs, šajā komandā ietilpst - ārsts ortopēds, infektologs, mikrobiologs, anesteziologs un terapeits. Lai varētu kvalitatīvi un ar labiem rezultātiem ārstēt periprotēžu infekciju, medicīnas iestādē jābūt mikrobioloģijas laboratorijai, jānodrošina citometrisku (izmeklējums papildus diagnostikai) izmeklēšanu un atbilstošu tehnisko nodrošinājumu operāciju veikšanai.

 

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca ir vienīgā medicīnas iestāde Latvijā, kur visi šie nosacījumi un speciālisti ir pieejami vienuviet. Infekcijas sanācija (izārstēšana) gūžas locītavas periprotēzes infekcijas gadījumā ir 96%, ceļa locītavas - 92%, kas sakrīt ar literatūras datiem.

 

2016.gadā Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā tika ārstēti 66 pacienti ar periprotēzes infekciju (gūžas locītavā - 40, ceļa locītavā - 26).

 

Pazīme, kas liecina par periprotēzes infekciju:

  • fistula (brūce, caur kuru izdalās strutas) endoprotezētās locītavas rajonā.

 

Pazīmes, kas varētu liecināt par periprotēzes infekciju:

  • sāpes endoprotezētās locītavas rajonā
  • radioloģiski osteolīze ap endoprotēzi vairāk nekā 2 mm (pēc veiktiem radioloģiskiem izmeklējumiem).

 

Diagnozes verifikācijai jāveic papildus diagnostikās manipulācijas:

  • locītavas dobuma punkcija sterilos apstākļos. Iegūto materiālu nosūta citometriskai izmeklēšanai (normāla endoprotezētas locītavas sinoviālā šķidruma citoze ir līdz 200/ml, ja >3000- ar lielāko varbūtību infekcija) un mikrobioloģiskai izmeklēšanai, kas ir obligāta.

 

Bieži vien infekcija norit netipiski, bez skaidrām klīniskām izpausmēm. Asins analīzēs iekaisuma rādītāji (neitrofilo leikocītu skaits, CRO un EGĀ) parasti ir paaugstināti, taču var būt arī  normas robežās.

 

Iespējamas periprotēzes infekcijas ārstēšanas uzsākšana ar  antibakteriālajiem līdzekļiem nav pieļaujama, jo tā var veicināt mikroorganismu rezistences veidošanos, kas nozīmē, ka mikroorganismu ar antibiotikām vairs nav iespējams ārstējams.

 

Veiksmīgam ārstēšanas rezultātam komplicētu pacientu ārstēšanu vēlams organizēt vienā ārstniecības iestādē, kas tādējādi spēj nodrošināt vislabāko rezultātu.

 

Akūto pacientu pārvešanu no citām Latvijas slimnīcām iepriekš jāsaskaņo ar slimnīcas galveno ārstu Uģi Zariņu pa tālr.: 67 399 307

Pieteikšanās pie ārsta traumatologa, ortopēda pa tālr.: 67 399 421

 

 

Rakstu sagatavoja: ārsts traumatologs, ortopēds Lauris Repša

 

Doties soli atpakaļ