Aktuāli

Pirmā praktiskā pieredze plānotās ķirurģijas pacientu profilaktiskajā dekolonizācijā Latvijā

Staphylococcus aureus ir nozīmīgs cilvēka patogēns, ko raksturo ar palielinātu spēju cilvēka organismā nokļūt sterilajās vidēs un izraisīt virkni dažādu dzīvībai bīstamu infekciju. S.aureus ātri aug gan aerobos, gan anaerobos apstākļos, ir izturīgs sausumā un var saglabāties izžuvušās strutās un krēpās nedēļām ilgi, bet putekļos un augsnē pat gadiem ilgi.

 

Cilvēks ir viens no dabīgajiem S.aureus rezervuāriem. Personas, kuras ir kolonizētas sauc par S.aureus nēsātājiem. S.aureus visbiežāk kolonizē deguna ejas, taču tas var atrasties arī citur uz ķermeņa virsmām. S.aureus nēsāšana, atkarībā no ķermeņa vietas, pieaugušajiem var būt deguns, rīkle, apakšdelmi, starpene, plaukstas, vēdera un krūšu kurvja āda, kakls un paduses. Biežāki S.aureus nēsātāji ir personas ar insulinējamu cukura diabētu, intravenozo narkotiku lietotāji, hemodialīzes pacienti, ka arī pacienti ar hroniskām ādas slimībām, sekundāriem imūndeficītiem. Lai gan parasti S.aureus nēsātāji ir veselas personas, tomēr apstākļos, kad tiek nojauktas bioloģiskās aizsargbarjeras, iespējama endogēna (iekšējas izcelsmes) infekcijas attīstība, turklāt nēsātāji spēj inficēt personas, kuras nav nēsātāji. Bieži šādas situācijas iespējams stacionāros, kur inficēšanās iespējama pacientu starpā.

 

Staphylococcus aureus nēsāšana ir pārliecinošs riska faktors operācijas brūces infekcijai. S.aureus nēsātājiem ir 3–6 x augstāks risks brūces infekcijai, salīdzinot ar pacientiem, kuriem nēsāšana nav konstatēta, turklāt S.aureus ir dominējošais ar veselības aprūpi saistīto infekciju izraisītājs. Infekciju kontroles pasākumi lielākoties tiek vērsti uz to, lai nenotiktu S.aureus pārnese no viena pacienta otram pacientam, tomēr jāņem vērā, ka 80% no S.aureus infekcijām ir endogēnas izcelsmes, tāpēc arvien biežāk tiek runāts par pacienta dekolonizāciju (skaidrojumu sk. turpmāk tekstā) pirms plānveida, augsta riska operācijām, pie kurām pieder arī ortopēdiskās operācijas.

 

Slimnīca, pilnveidojot ārstniecības kvalitāti, no 2018. gada 1.septembra ir uzsākusi lielo locītavu endoprotezēšanas pacientu pirmsoperācijas dekolonizāciju - pirms operācijas sagatavošanas etapā tiek veikta trīsreizēja medicīniska manipulācija, kuras laikā pacients saņem deguna dobumu aplikācijas ar specifisku medikamentu un veic higiēnisku ķermeņa mazgāšanu ar medicīnisku šķīdumu. Veicot šādu pirmsoperācijas profilaksi ir iespējams samazināt vai pat novērst pēcoperācijas infekcijas risku. Šī ir pirmā praktiskā pieredze plānotās ķirurģijas pacientu profilaktiskajā dekolonizācijā Latvijā.

 

Doties soli atpakaļ