Endoprotezēšana
Endoprotezēšana
Locītavas endoprotezēšana ir slimas locītavas aizvietošana ar mākslīgu, ko sauc par endoprotēzi. Osteoartrīts, reimatoīdais artrīts un iedzimtas locītavu patoloģijas ir galvenās slimības, kuru gadījumā pastāv varbūtība, ka būs nepieciešamība veikt pacientam locītavu aizvietošanu jeb endoprotezēšanu. Minētajām slimībām progresējot, parādās pastāvīgas sāpes, kustību traucējumi, nevajadzētu nonākt līdz tam, ka cilvēks ir spiests izmantot ratiņkrēsla palīdzību vai pat maksimāli izvairīties no kustībām.
Locītavu endoprotezēšanas mērķis ir mazināt sāpes, uzlabot kustību apjomu un dzīves kvalitāti, kā arī atgriezt darba spējas. Ja stīvas, sāpīgas locītavas dēļ Jūs esat spiests samazināt vai pat pārtraukt ikdienas sportiskās, vai ar darbu saistītās aktivitātes, tad operācija sniedz iespēju tās atjaunot. Endoprotezēšana tek veikta visa vecuma cilvēkiem.
Operācija ir risinājums gadījumos, kad konservatīva jeb neķirurģiksa ārstēšana nav bijusi efektīva. Pirms operācijas, sāpju mazināšanai un funkcijas uzturēšanai, pielieto medikamentus, fizikālo terapiju, ārstniecisko vingrošanu un staigāšanas palīglīdzekļus.
Locītavas endoprotezēšanas operācija ir tikai daļa no ārstēšanās procesa. Ne mazāk svarīga ir ārstnieciskā vingrošana – fizioterapijas un rehabilitologs palīdzēs pēcoperācijas periodā pareizi stiprināt muskuļus, izstrādāt kustības un pareizi pārvietoties ar palīgierīcēm.
Pēc locītavas endoprotezēšanas jūs varēsiet atgriezties pie jebkurām vēlamajām fiziskajām aktivitātēm tajā skaitā skriešana, lekšana, slēpošana, kuras veicāt pirms endoprotezēšanas operācijas un kuras tika limitētas sāpošās locītavas dēļ.
Gūžas locītavas protēze var būt:
Iegurņa daļa pēc formas atgādina dabīgo locītavas iedobumu un ir līdzīga pussfērai. Tā var sastāvēt no 1 vai 2 komponentiem. Gadījumā, ja tā ir vienkomponenta, tad to veido polietilēns (plastmasa), un to iecementē kaulā ar speciālā medicīniskā cementa palīdzību, šo risinājumu pamatā izmanto pacientiem ar ciskas kaula kakliņa lūzumu. Gadījumā, ja tā ir divkomponentu protēze, tad vienu komponentu, ko bez cementa stabili fiksē kaulā – veido metāls, bet otro, ko ieliek pirmajā, un līdz ar to sauc par ieliktni vai starpliku – veido polietilēns.
Ciskas daļa sastāv no kājiņas un galvas. Kājiņu veido metāls, ko iecementē vai bez cementa fiksē ciskas kaula kanālā, galviņa – metāls vai keramika uzliek virsū kājiņas kakliņam, un tā veido locītavu (kustīgo daļu) ar iegurņa pussfērisko daļu.
Ciskas kaula kakliņa lūzuma gadījumā izmanto cementējamu protēzi vai retos gadījumos gados vecākiem pacientiem un pacientiem ar minimālu aktivitātes līmeni, izmanto cervikokapitālu endoprotēzi, kas sastāv tikai no ciskas daļas, kas apvieno kājiņu un galvu vienā implantā.
Līdz ar to izšķir 3 gūžas locītavas totālās endoprotēzes pēc to fiksācijas veida:
Ceļa locītavas protēze var būt:
Augšstilba un apakšstilba daļas veido metāls, kas pēc formas atgādina dabīgas kaulu locītavu virsmas. Abas daļas parasti fiksē pie kauliem ar speciālā. Starp abām daļām ievieto polietilēna (plastmasas) insertu. Tas nodrošina stabilitāti un kustības ceļa locītavā. Unikondilāras endoprotezēšanas gadījumā pacientam ar sāpēm locītavā tiek aizvietota tikai iekšējā (mediālā) ceļa nodilusī daļa, pārējās ceļa struktūras paliek, šeit svarīgi lai pacientam būtu pilnvērtīgs kustību apjoms un saglabātas ceļa locītavas krusteniskās saites, to vislabāk izvērtēt veicot ceļa locītavas kodolmagnētisko rezonansi ko nozīmē endoprotezēšanas speciālists.
Par mums
Darbības pamatvirzieni
Ambulatorā aprūpe un konsultācijas
Radioloģiskā un cita veida diagnostika
Artroskopiskā ķirurģija
Traumatoloģija
Endoprotezēšana
Mikroķirurģija (rekonstruktīvā ķirurģija)
Mugurkaula ķirurģija
Ortopēdija
Onkoloģiskā ķirurģija
Septiskā ķirurģija
Rehabilitācija
Apmācība
Pētnieciskā darbība
Aktuāli
Vēsture