Aktuāli

Pacienta sagatavošana pirms plānotās operācijas

Gatavošanās plānveida ortopēdiskai operācijai sākas jau krietni pirms ārsts ir nozīmējis tās datumu. Labs operācijas rezultāts ir atkarīgs ne tikai no ārsta pieredzes un meistarības, taču arī no pacienta vispārējā veselības stāvokļa.

 

Kas tieši ir pacienta sagatavošana pirms plānotās operācijas un kāda tai nozīme?

 

Pirms plānveida operācijas atbilstoši sagatavotam pacientam, kas notiek līdz pacienta stacionēšanai, pēcoperācijas periods būs īsāks, jo tiek samazināta komplikāciju iespējamība, sagatavojot pacienta dzīvībai svarīgus orgānus operatīvām manipulācijām. Šajā periodā pacientam veic izmeklējumu kompleksu (asins un urīna analīzes, elektrokardiogramma, specifiskie izmeklējumi, kas saistīti ar hroniskajām saslimšanām un tml.),  lai nodrošinātu labdabīgu gaitu pamata saslimšanai un hroniskajām slimībām. Blakus slimību ārstēšana, dzīvībai svarīgo orgānu un sistēmu profilakse kopumā ir pacientu sagatavošana operācijai. Galvenais uzdevums pirms operācijas periodā ir samazināt operācijas risku un veidot optimālus priekšnosacījumus labdabīgam operācijas iznākumam.

 

Sirds - asinsvadu sistēma ir viena no svarīgākajām mūsu organisma sistēmām. Operācijas laikā un tuvākajā pēcoperācijas periodā var tikt novērotas stenokardijas un/vai aritmijas lēkmes, var attīstīties trombozes un embolijas (asinsvadu nosprostojumi vai tml.).  Lai tas nenotiktu, pacientiem nepieciešama ārsta internista un kardiologa konsultācija pirms plānotās operācijas. Nereti šo speciālistu konsultāciju laikā var rasties nepieciešamība arī pēc papildus izmeklējumiem, kurus var veikt jau savlaicīgi, neattālinot paredzēto operāciju, tādējādi pacienti var tikt nosūtīti pie dažādiem speciālistiem, piemēram, pie endokrinologa,  pneimonologa, nefrologa,  gastroenterologa,  hematologa u.c.

 

Mūsdienās pacients ikdienā lieto samērā daudz medikamentu, dažādas pārtikas piedevas un uztura bagātinātājus, kas arī var ietekmēt operācijas norisi. Tāpēc ir būtiski pacientiem izskaidrot pareizu zāļu lietošanu pirms un pēc operācijas periodos.

 

Tik pat svarīga ir liekā svara samazināšana. Lai panāktu pēc iespējas labāku ārstniecības rezultātu, pacientiem, kuriem ir liekais svars, būtu vēlams to samazināt, konsultējoties ar savu ārstu. Svara samazināšana, kaut vai par 5%, uzlabos operācijas gala rezultātu.

 

Atcerieties, ka neviens no augstāk minētajiem uzskaitījumiem nav realizējams bez pacienta aktīvas līdzdalības, tāpēc uzmanīgi klausieties ārsta sniegtajos norādījumos un vienmēr uzdodiet Jums neskaidros jautājumus, turklāt veiksmīga pacienta un ārsta sadarbība veido labdabīgu pacienta psiholoģisko fonu pirms plānotās operācijas.

 

Doties soli atpakaļ