Aktuāli

Unikāla ķirurģiska operācija

Pagājušā gada nogalē Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā tika veikta unikāla operācija pacientam pēc smagas apakšdelma traumas, kas gūta pirms vairākiem gadiem. Toreiz nebija iespējams rokas lūzumus ārstēt ķirurģiski citu ievainojumu dēļ, tāpēc kauli saauga ar nobīdi. Pacients nevarēja veikt pat elementāras, ikdienišķas darbības. Šāda bojājuma vēlāku ķirurģisku ārstēšanu apgrūtina apakšdelma sarežģītā anatomija, jo tas ir veidots no 2 kauliem, kuri pie kustībām rotē attiecībā viens pret otru un jebkura garuma, ass vai leņķa neatbilstība, izraisa kustību ierobežojumu un sāpes. Ķirurgam jāatjauno visas šīs izmaiņas, kuras bieži operācijas laikā ir grūti atpazīt un labot, pielietojot standarta implantus, tas ir sarežģīti, turklāt iespējams pieļaut kļūdas.

 

Pirms operācijas pacientam tika veikts kompjūtertomogrāfijas izmeklējums abiem apakšdelmiem, savukārt sadarbībā ar Vācu kolēģiem speciālā datorprogrammmā tika veikta abu apakšdelmu digitāla rekonstrukcija un, izmantojot veselo roku kā paraugu, tika noteikts, kādas izmaiņas ir nepieciešams veikt nepareizi saaugušajam kaulam, lai to atjaunotu. Vācijā ar 3D printeri tika izveidoti speciāli šai konkrētajai operācijai domāti vienreizēji instrumenti, kas ļauj kaulus pārdalīt iepriekš datorsimulācijā aprēķinātā leņķī un pēc tam fiksēt ar īpašu, līdzīgā veidā no titāna pulvera izgatavotu implantu. Ar digitālo tehnoloģiju palīdzību operācijas laikā izdevās atjaunot precīzu apakšdelma kaulu anatomiju. Operāciju plānoja, organizēja un veica ārsts traumatologs, ortopēds - rokas ķirurģijas grupas vadītāja Inese Breide un ārsts traumatologs, ortopēds Mārcis Radziņš.

 

Pēcoperācijas periods noritēja bez sarežģījumiem, rekonstruētie kauli dzīst labi, turpinās rehabilitācija. Pacientam ir pārgājušas sāpes, no kurām viņš cieta iepriekš, atjaunojies normāls kustību apjoms rokā,  var atkal veikt darbības, kuras kopš traumas nebija iespējamas.

 

Šāda digitāla pirmsoperācijas plānošana, izmantojot individuāli izgatavotus implantus un instrumentus, ļauj ārkārtīgi precīzi atjaunot kaulu anatomiju un līdz ar to nodrošināt vislabāko ārstēšanas rezultātu.

 

Doties soli atpakaļ