Aktuāli

Sarežģīta ķirurģiska operācija

 

 

Šī gada 16. martā Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, pārvedot no Ogres slimnīcas, tika stacionēts 57 gadus jauns pacients, kurš bija guvis smagu kreisā apakšstilba traumu ar abu kaulu vaļēju, šķembainu lūzumu.

 

Neatliekamā medicīniskā palīdzība pacientam tika sniegta Ogres slimnīcā, kur ārsti, izvērtējot traumas smagumu, pieņēma lēmumu nekavējoties pārvest pacientu uz specializētu centru – Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu.

 

Mūsu slimnīcā, neatliekamā kārtā pacientam tika veikta operācija – lūzuma zonas revīzija. Tika konstatēts, ka pacientam ir smagākās pakāpes vaļējs lūzums (IIIC pēc Gustilo-Anderson klasifikācijas) ar izteiktu mīksto audu bojājumu un neirovaskulāro struktūru bojājumu. Šādu vaļēju lūzumu gadījumā pastāv ļoti augsts sekundārs infekcijas risks, kā arī lūzumu nesaaugšanas un kājas amputācijas risks komplikāciju dēļ.

 

Lai saglabātu pacienta kāju, tika izstrādāts rekonstruktīvas ārstēšanas plāns - pirmās operācijas laikā, naktī no 16. uz 17. martu, tika veikta ekstremitātes stabilizācija pagaidu ārējās fiksācijas aparātā, kā arī implantēti antibiotikas izdaloši kaula cementa materiāli, lai samazinātu infekcijas risku. Jau 19. martā tika veikta pilna kājas rekonstruktīva operācija, kurā Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas ārstu traumatologu, ortopēdu komanda Mārtiņa Malzubra vadībā, 7,5h laikā veica gan lūzumu fiksāciju un kaulu defektu rekonstrukciju, gan mīksto audu defekta rekonstrukciju 15x20cm izmērā ar brīvu muskulāru lēveri no pacienta krūšu kurvja sānu sienas.

 

Pirmo pēcoperācijas dienu pacients pavadīja intensīvās terapijas nodaļā, vēlāk turpinot ārstēšanu traumatoloģijas nodaļā. Pašlaik ārstēšana noris sekmīgi, pacients tika agrīni aktivizēts un šobrīd spēj patstāvīgi pārvietoties ar kruķu palīdzību.

 

Šādi smagas pakāpes lūzumi ir sastopami salīdzinoši reti, biežāk novēroti pacientiem ar politraumām, kad ne vienmēr ir iespējams veikt agrīnu ekstremitāšu rekonstrukciju citu ķermeņa daļu smagu bojājumu dēļ. Vadoties pēc pasaules vadošo profesionālo organizāciju rekomendācijām un publicētajiem pētījumiem, vaļēju lūzumu gadījumā ir vēlama agrīna kompleksa ekstremitātes rekonstrukcija, optimāli pirmo 72 h laikā  - ar mērķi izvairīties no draudošas infekcijas un ar to saistītajām komplikācijām. Mūsu slimnīcas mediķu komandai šajā situācijā izdevās veikt sekmīgu, kājas saglabājošu ārstēšanu, atbilstoši šobrīd pasaulē modernākajiem principiem!

 

Doties soli atpakaļ