Aktuāli

Ieguldījums digitālajā plānošanā ar mediCAD

19. oktobrī VSIA Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca saņēma apbalvojumu no Hectec Gmbh par ieguldījumu endoprotrezēšanas digitālajā plānošanā ar mediCAD programmatūru.

 

Digitālā plānošana ir rūpīga radioloģiska analīze un operācijas plānošana ar mērķi nodrošināt pacientu drošību un uzlabot aprūpes kvalitāti.

 

https://www.hectec.de/…/h…/user-report/digital-planning-riga

 

Jau no 2007. gada beigām mēs izmantojam kompānijas Hectec digitālās plānošanas mediCAD® risinājumu. Pirms tam operācijas tika plānotas tradicionāli – ar analogu šablonu un zīmuļa palīdzību. Pārejot no analogās rentgenogrāfijas uz digitālo, tika veikta arī pāreja uz digitālo plānošanu.

 

Digitālā plānošana ir būtiska.
Šodien plānošanu, nepielietojot modernās tehnoloģijas, ir pat grūti iedomāties. Gūžas un ceļa locītavu endoprotezēšana, kā arī kā endoprotēžu revīzija, bez digitālās plānošanas būtu daudz sarežģītākas. Plānošana ir sevišķi nepieciešama gadījumos, kad ir jānosaka leņķi un asis pacienta apakšējo ekstremitāšu deformācijas korekcijai, kā arī gadījumos, kad tiek veikta osteotomija. Tāpat digitālā plānošana ir būtiska sarežģītu mugurkaula operāciju veikšanā.

 

Pacienta un ķirurga ieguvumi.
Digitālais risinājums sniedz virkni priekšrocību gan pacientam, gan ķirurgam. Viens no svarīgākajiem ieguvumiem ir tas, ka jau pirms operācijas uzsākšanas ķirurgs var iegūt precīzu priekšstatu par to un modelēt uz ekrāna katru tās soli. Programmatūra ļauj salīdzināt dažādu formu un izmēru implantus, lai no tiem varētu izvēlēties optimāli piemēroto. Programmā ir datu bāze, kura satur informāciju par 500 000 implantiem no vairāk kā 130 ražotājiem visā pasaulē.

 

Jau pirms operācijas ķirurgs redz, kādā pakāpē dažādi implanti atbilst pacienta anatomiskajām īpatnībām. Piemēram, gūžas locītavas endoprotezēšanas operācijas plānošana laterālajā projekcijā sniedz iespēju precīzāk noteikt augšstilba komponentes izmēru bez kaula perforācijas riska. Digitālā plānošana būtiski paaugstina katras operācijas drošības un precizitātes pakāpi. Katram ķirurgam pirms jebkuras operācijas ir detalizēti jāizanalizē visi rentgenattēli. Un šādu iespēju viņam nodrošina digitālā plānošana.

 

Iespēja būtiski palielināt digitālā rentgenattēla atsevišķus fragmentus ir vēl viena programmas funkcija, ar kuru tiek nodrošināta ārkārtīgi augsta precizitāte. Pateicoties šai funkcijai, var sīki izpētīt anatomiskās detaļas, kā arī precīzi veikt osteotomiju un komponenšu repozīciju. Modernākajā ceturtajā programmas versijā slimnīca izmanto divas jaunas funkcijas: automātisku repozīciju gūžas modulī un gūžas locītavas centra atspoguļojumu no veselās uz slimo pusi. Tas sevišķi palīdz gadījumos, kad slimā puse ir ļoti deformēta vai bojāta.

 

Un beidzot – programma saglabā katru plānojumu un nodrošina piekļuvi tam no jebkura autorizēta datora, turklāt ne tikai slimnīcā. Tā rodas iespēja apspriest konkrētus gadījumus ar kolēģiem no jebkuras pasaules vietas.

 

Katras operācijas dokumentēšana un standartizācija.
Kā norāda Dr. Sergejs Zadorožnijs, slimnīcas Pētniecības un endoprotēžu reģistra vadītājs, bez šiem aprakstītajiem ieguvumiem, kurus sniedz plānošana ar Hectec mediCAD® palīdzību, slimnīcai sevišķi svarīgi ir vēl divi aspekti: pirmais – digitālās plānošanas posmu dokumentēšana. Latvijā līdz šim likumdošana to nepieprasa, tomēr automātiskā dokumentēšana, kurai nav nepieciešamas nekādas speciālas ķirurga darbības, ir svarīgs ieguvums. Un otrais – operācijas laikā programma vada ķirurgu saskaņā ar ieplānoto. Dr. S. Zadorožnijs: “Tā mēs varam garantēt, ka visas operācijas tiek veiktas standartizēti. Un tas ir svarīgs nosacījums, lai sasniegtu stabili augstu kvalitāti”.

 

Ātrāka plānošana ar lielāku drošības un precizitātes pakāpi.
Programmas izmantošana sniedz iespēju ne tikai paaugstināt precizitātes un drošības līmeni, bet arī būtiski samazināt laiku, kas nepieciešams plānošanai. Slimnīcas pieredze rāda, ka digitālā plānošana ir piecas reizes ātrāka nekā pirms tam lietotā analogā. Vislabāk to var novērot uz piemēra ar ceļa locītavas endoprotezēšanas plānošanu: pēc neilga iepazīšanās perioda precīzai un pilnīgai operācijas plānošanai ir nepieciešamas vien aptuveni trīs minūtes. Turklāt uzreiz notiek arī dokumentēšana.

 

Viens no svarīgākajiem pareizas plānošanas nosacījumiem ir rentgenattēlu precīza kalibrēšana. Sistēma mediCAD® to nodrošina ar kalibrēšanas sfēras (kalibratora) palīdzību. Lai to pirms rentgenattēla uzņemšanas uzstādītu, slimnīcā tiek ievērotas striktas instrukcijas.

 

Slimnīca veic aptuveni 45% no visām lielo locītavu endoprotezēšanas operācijām Latvijā. Tas ir apmēram 2 000 operāciju gadā, 200 no tām ir revīzijas operācijas. Programma Hectec mediCAD® ir instalēta 15 datoros kopā ar Agfa Impacs.

 

 

 

Doties soli atpakaļ