Aktuāli

Veikta sarežģīta ceļa locītavas deformācijas koriģējoša operācija

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā š.g. martā tika veikta sarežģīta ceļa locītavas deformācijas koriģējoša operācija, izmantojot rotējošās eņģes tipa endoprotēzi ar trabekulārā metāla konusu. Šāda ceļa locītavas deformācija Latvijā ir retums, jo mūsdienās pacienti tiek ķirurģiski ārstēti savlaicīgi, nepieļaujot tik izteiktu leņķa deformācijas veidošanos. Operācijas laikā tika veikta kājas kopējās ass korekcija no 62 grādiem uz aptuveni 10 grādiem.

 

Paciente slimoja ar ceļa locītavas osteoartrītu jau vairākus gadus, taču strauji sliktāk kļuvis kopš 2019. gada, kad bija traumējusi ceļa locītavu, tomēr pie ortopēda vērsusies 2020. gadā, jo sakarā ar COVID19 pandēmiju nokļūšana pie ārsta bijusi apgrūtināta un pēdējo divu gadu laikā deformācija strauji pieaugusi, kas radījusi pārvietošanās un kustību traucējumus. Pacientei sāpes bijušas pastāvīgas, ikdienā lietoti pretsāpju medikamenti, turpinājusi pārvietoties pa māju smagi klibojot, izmantojot staiguli vai kruķus.

 

Šādu izteiktu deformāciju gadījumā, kas saistīta ar ilgstošu izmaiņu veidošanos, viena no problēmām ir kājas ass korekcija, kas palielina risku nervu un asinsvadu bojājumiem, kā arī paliekošām neiroloģiskām problēmām ar ietekmi uz ceļa locītavas stabilitāti un gaitu. Otra problēma ir atjaunot izteikti deformēto ceļa locītavu, lai operācijas laikā neradītu jatrogēnus kaula bojājumus vai lūzumus, kas bija šīs operācijas izaicinājums, jo pacientei bija gan ar locītavu saistīta, gan ārpus locītavas esošo kaulu deformācija. Neveicot operāciju paciente būtu spiesta pārvietoties ratiņkrēslā.

 

Operācija tika veikta izmantojot ZimmerBiomet rotējošās eņģes protēzi, kas stabilizēta ar trabekulārā metāla konusu kaula kanālos fiksēta ar kaula cementa palīdzību. Operāciju veica ārsti traumatologi ortopēdi Matīss Zolmanis un Una Bladiko, ārsts anesteziologs, reanimatologs Iveta Golubovska, māsa anestēziste Gundega Leglere, operāciju māsa Aija Avotiņa, māsu palīgs Ilze Šivca. Pateicoties ķirurgu pieredzei un precīzai operācijas plānošanai - operācija aizņēma aptuveni 4 stundas.

 

Pēcoperācijas periods pacientei notika bez sarežģījumam. Kontroles vizītē pie ārsta pēc 2 mēnešiem – paciente pārvietojas izmantojot vienu kruķi kreisās ceļa locītavas nestabilitātes dēļ. Pacientes labā ceļa locītavas funkcionālie rādītāji ir teicami, ņemot vērā ilgstošo deformācijas ietekmi uz ceļa locītavas apkārtējiem audiem. Paciente šobrīd gaida kreisās ceļa locītavas endoprotezēšanu, pēc kuras veikšanas ir mērķis pārvietoties bez kruķu palīdzības!

 

Doties soli atpakaļ