Aktuāli

Augšdelma kaula aizvietošana ar endoprotēzi onkoloģiskam pacientam

Pirms Lieldienām Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veikta Latvijā pirmā šāda tipa operācija - visa augšdelma kaula aizvietošana ar endoprotēzi onkoloģiskam pacientam, pilnībā saglabājot elkoņa un plaukstas funkcionalitāti.

 

38 gadus jauns pacients aptuveni pusgadu sūdzējās par sāpēm labā pleca locītavā. Tika diagnosticēta augšdelma kaula hondrosarkoma (ļaundabīgs audzējs, nav iespējama ķīmijterapija vai apstarošana). 2020. gada aprīlī tika veikta audzēja rezekcija un endoprotezēšana. Pacients izgāja rehabilitācijas kursu, atsāka strādāt, taču pēc 10 mēnešiem pamanīja veidojumu operācijas zonā. Tika veikti radioloģiskie izmeklējumi, kuros apstiprinājās recidīvs, metastāzes netika konstatētas.

 

Lai izārstētu ļaundabīgu audzēju un saglabātu pacienta darbaspējas, kopā ar pacientu tika pieņemts lēmums veikt ķirurģisku operāciju - visa augšdelma kaula rezekciju un tā aizvietošanu ar endoprotēzi. Šīs operācijas laikā pleca un elkoņa locītava tika aizvietota ar mākslīgo locītavu - lai saglabātu rokas funkcionalitāti, ir jāsaglabā rokas asinsvadi, nervi un muskuļi.

 

8 stundas garā operācijā, kurā piedalījās ārsts traumatologs, ortopēds  Lauris Repša, traumatoloģijas, ortopēdijas  rezidents Andris Levis, ārsts anesteziologs Jeļena Solovjova, operāciju māsas Ilona Jevsejeva un Aija Avotiņa, anestezioloģijas māsa Anda Bukša,  tika veikta visa labā augšdelma kaula un audzēja izņemšana, un rekonstrukcija ar endoprotēzi. Pēc operācijas pacientam uzsākta fizioterapija. Ir izdevies saglabāt pilnībā funkcionālu labā elkoņa un plaukstas locītavu. Ar šādu roku pacients būs spējīgs veikt ikdienas aktivitātes.

 

Doties soli atpakaļ